drustvo-kdo-smo

Kdo smo

Napisal Sandi Mlinar.

Globoko pod Žirkom, gričem nad starim delom Žirov, spi Lintvern in čaka na svojo priložnost. O njem je leta 1952 v spevoigri pripovedovala učiteljica slovenščine v Žireh Darina Konc. Lintverna opisuje publicist in filozof Miha Naglič v Žirovskem vodniku. Omenjen je v folklornih pripovedih iz Poljanske doline, ki jih je zbrala in uredila dr. Marija Stanonik. Lintvern, po ljudskemu izročilu hudoben, zaklet zmaj, že dolgo živi med Žirovci. Pod Žirkom ima že 120 let svoje domovanje tudi Prostovoljno gasilsko društvo Žiri. Gasilci so preudarni ljudje, ki vedo, da z zmaji ni dobro priti navzkriž, zato so sklenili, da bo Lintvern njihov prijatelj. Pri tem jim je pomagal akademski slikar, prav tako Starožirovec, Tomaž Kržišnik, ki je pošast spremenil v prijaznega zmaja in ga že pred leti poklonil društvu. Člani so ga sprejeli in ga vnesli v svoj znak. Tam zdaj živi v sožitju z njimi in jim pomaga čuvati naš kraj.

Naj bo varno njegovo zavetje!

Napisala: Jožica Kacin

Naziv: Prostovoljno gasilsko društvo Žiri

Naslov: Logaška cesta 13, 4226 Žiri

Telefon: 041 369 123 (Branko)

TRR: 90672-0000457610 pri PBS.

DŠ: 43753507

Matična številka: 5128021

E-pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. , Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.

Naslov lastne spletne predstavitve: http://www.pgd-ziri.si/

KONTAKTI:

Ime in priimek Funkcija Telefon Elektronska pošta